От днес тече 2-годишен срок, в който страните от Европейския съюз трябва да свържат социалните си ведомства в единна електронна система за обмен на данни. Тя цели премахване на бюрокрацията за живеещите в различни европейски страни граждани, както и борба с източването на социални помощи.
Днес Европейската комисия официално лансира платформата на централно ниво.
15 000 социални ведомства в 28-те държави от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария трябва да започнат да обменят документация по интернет – бързо и в реално време.
В момента контактите между социалните и данъчните служби на отделните държави става чрез стандартна пощенска кореспонденция и насрещните проверки отнемат месеци.
Според Еврокомисията новата единна информационна система ще помогне за по-бързото административно обслужване на гражданите, които са живели и работили в повече от една европейска страна – например за изчисляване и признаване на пенсионен стаж или други социални надбавки.
Също така властите ще засичат по-ефективно опитите за измами – като получаване на помощи от повече от една социална система.
Интернет платформата трябва да заработи до юли 2019 г. Дотогава България и останалите членки на Съюза имат задължение да синхронизират електронните си регистри и системи с тези на Общоевропейската платформа за обмен в социалното осигуряване.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg