През изминалия сезон 69-минутният документален филм „Обич за Гена”, създаден от племенницата на голямата певица Милена Стойкова и журналиста Димитър Сотиров, се радваше на много голям успех на софийска сцена. Лентата започна своето пътешествие из цяла България, а и по света. Филмът „Обич за Гена” беше представен в Българския културен институт в Берлин.
Представянето в Берлин беше особено преживяване! Особено в няколко плана, защото това беше първата прожекция, в която филмът беше показан със субтитри на немски език. Как ще бъде приет? Дали шегите на Гена Димитрова ще бъдат предадени по един достатъчно ясен за германската публика начин? Оказа се, че това е успешно, защото те се смееха точно на местата, на които се смеем и ние, българите. Втората много приятна изненада за нас: беше един от първите слънчеви и топли дни в Берлин и организаторите от Българския културен институт се безпокояха, че хората ще предпочетат да останат навън, но това очакване не се оправда и салонът се изпълни с публика. И най-интересното: започнахме с филмираната глава „Вместо ь“ – писмото ми до Гена от книгата ми „Гена Димитрова от А до я“, което е на фона на кадри от нейния роден дом и на ария в нейно изпълнение, без субтитри на немски език. Затова предложихме на публиката симултанен превод „на живо“. Какво беше учудването ни, когато на втората минута немската публика отказа този превод, защото предпочита да слуша българската реч и да гледа кадрите, разказа пред микрофона на „Каста дива” Димитър Сотиров.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg