Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барабанисти. Петър Славов

БНР Новини
Снимка: facebook.com/Peter-Slavov

В поредицата предавания, посветени на барабанистите в джаза, предлагам на Вашето внимание звукозаписи с участие на Петър Славов, „Пъпеша“, както с обич го наричахме.

В срещата ни звучат пиесите, с които легендарният български квартет „Джаз Фокус’65“ имаше изява на джаз фестивала в Монтрьо, Швейцария през 1967 година. Създаден от Клод Нобс (Claude Nobs) този форум няколко десетилетия стои сред големите световни музикални събития. В първото издание на Montreux Jazz Festival, наградата на критиката (и на публиката) е присъдена на българите от „Фокус’65“ – успех, който българският джаз няма равен до днес. В програмата на фестивала участват именити европейски и американски музиканти, Чарлс Лойд квартет, където срещаме барабаниста Джак де Жонет и пианиста Кийт Джарет. На фестивала в Монтрьо присъства и един млад саксофонист от Норвегия – Ян Гарбарек... Тогава, през 1967 година, квартет „Джаз Фокус’65“ е в състав: Милчо Левиев – пиано, Симеон Щерев – флейта, Любомир Мицов – контрабас и Петър Славов – барабани.

Петър Славов         Снимка: facebook.com/Peter-Slavov
В енциклопедията на Йордан Рупчев „Изборът на Рупи“ четем: Вероятно малцина си задават въпроса как биха изглеждали българският джаз и популярна музика, ако притежаваха повече личности с енергията, организаторския усет и чувството за стил, характерни за Петър Славов. Той се превръща в неоспорим лидер сред барабанистите в България през 60-те и 70-те, преживява върховните постижения на джаза и рока в България с „Джаз Фокус’65“ и „ФСБ“, имайки истински звездни мигове със славната Формация Студио Балкантон („ФСБ“). Професионалната му кариера, продължила повече от четири десетилетия, следва важните моменти в историята на българската забавна музика и джаз.

Слушайте "Джаз клуб" по програма "Христо Ботев" в четвъртък, 17 август, от 23 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35