В съботната вечер за втори път ще имате уникалната възможност да чуете по програма „Христо Ботев” на БНР на живо от Роял Албърт Хол най-тържественото и патриотично класическо музикално събитие за годината във Великобритания - прочутата Последна вечер, празничния финал на фестивала BBC Proms. Главният диригент на СО на Би Би Си - Сакари Орамо, за трети път ще бъде начело на бляскавия музикален празник с участието на съставите на британската медийна корпорация: Би Би Си Сингърс, Симфоничния хор и Симфоничния оркестър на Би Би Си. Това е третото в историята на родното ни национално радио директно излъчване от най-големия, най-престижен и най-демократичен музикален фестивал в света и второто живо излъчване на тържествената Последна Вечер на Би Би Си Промс, което дължим на любезната покана на нашите колеги от Би Би Си и разбира се, на членството ни в Европейския съюз за радио и телевизия.
Тази година оперната звезда, поканена за Последната вечер на Промс е една изключителна певица от Швеция - Нина Стемме, смятана от съвременните оперомани за най-големия Вагнеров сопран на нашето време. В първата част Стемме ще изпълни Любовната смърт на Изолда - роля, с която тя триумфално се завърна на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк през есента на миналата година.
Програмата е много любопитна. Вечерта ще започне със световна премиера на финландската композиторка Лотта Веннакоски. Заедно с една рядко изпълнявана версия с хор на прочутата патриотична поема „Финландия” на Сибелиус, тази премиера е част от една от темите на фестивала - 100-годишнината от обявяването на независимостта на Финландия, която ще бъде отбелязана на 6 декември. Организаторите на Би Би Си Промс обръщат специално внимание и на 50-ата годишнина от смъртта на големия унгарски композитор Золтан Кодай. Неговият „Budavári Te Deum” идеално се вписва в една от целите на фестивала - изследването на различни национални и културни идентичности. Освен Кодай, през 1967 от този свят си е отишъл и един от изтъкнатите британски музиканти - диригентът Малкълм Сарджънт, изключително популярна личност във Великобритания най-вече с това, че през 1947 наследява основателя на Промс - Хенри Ууд и остава главен диригент на фестивала 20 години. Сакари Орамо е избрал може би единствената известна авторска пиеса на Малкълм Сарджънт - „Впечатление от един ветровит ден”: очарователна, напомняща Менделсон творба, създадена от съвсем младия Сарджънт много преди да утвърди името си като диригент. Разбира се, ще бъде почетен и американският минималист Джон Адамс, носител на награда Пулицър за музика, който на 15 февруари навърши 70. Освен Любовната смърт на Изолда, звездата на вечерта Нина Стемме ще изпълни два хита от мюзикълите „Хепи енд” и „Дама в мрака” на Курт Вайл, както и прекрасната вокална миниатюра „Лорелай” на Джордж и Айра Гершуин.
По сравнително нова традиция първата творба, която звучи в Последната вечер на Промс е поръчка на Би Би Си и това е световната й премиера, но обикновено се ангажират британски автори. Тази година обаче, във връзка с вековната независимост, финландците са на особена почит на фестивала и СО на Би Би Си, дирижиран от финландеца Сакари Орамо ще изпълни „Flounce” на 47-годишната композиторка от Финландия Лотта Веннакоски. Заглавието е провокативно, значенията на тази дума на английски са няколко, но в интервю, което направих по телефона с Лотта Веннакоски преди дни, тя обясни, че е имала предвид по-скоро „големи жестове или нещо подобно, движение с размах, с широки жестове, или може би влизане в стая или излизане от нея с много голям размах... ”. Най-вероятно въздействието на пиесата е замислено точно във връзка с шумния, празничен, дори карнавален характер на Последната вечер на Промс.
Бъдете с програма „Христо Ботев” в съботната вечер - подгряваме от 20.00, включваме Лондон около 21.10.
В звуковите файлове можете да чуете фрагменти от интервюто с Лотта Веннакоски.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg