Колкото и да си приличат, музикалните фестивали отразяват много от характера на мястото на провеждането си. Замислени като отваряне към другостта са фестивали от типа на Мар де мусикас в Картахена и до известна степен джазовия в недалечния от там Сан Хавиер.
Като говорим за подобни събития, дали не идеализираме прекалено ситуацията? В ежедневието диалогът между културите на много места се свежда до междуградските автобуси, които превозват сезонните селскостопански работници – напомням, че областта Мурсия и съседната Алмерия са оранжериите на Европа. Как се приемат чужденците, установени наоколо и доколко е необратим междукултурният диалог – това е и темата на разговора ни с Чема Милан, журналист във Валенсианската обществена телевизия. Ето началото на отговора му:
„Наблюдават се в по-общ план тенденции на конфронтиране между регионите – къде по исторически, къде по икономически причини. Напрежението все още не е осезаемо в ежедневното общуване. Хората влизат да пазаруват, любезни са както обикновено, но се усеща витаещото напрежение. И то най-вече благодарение на такива, които по-малко или почти не пътуват. Защото ако пътуват, ще си дадат сметка, че много повече неща ни свързват, отколкото ни делят.“
Изпълнителите, които слушаме, са част от програмата на двата фестивала и от ежедневния плейлист на стрийм Дуенде в радио Бинар - линковете са към кураторски плейлисти. А звучащият в началото Хорхе Пардо можете да видите и на софийска сцена на 20 септември. Освен него звучат и носителят на тазгодишната голяма награда на Мар де Мусикас – кубинският бард Пабло Миланес, китаристът от Валенсия Шимо Тебар, открил както преди 20 години, така и тази година фестивала в Сан Хавиер с джаз-версията си на един любим на малки и големи филмов хит на Хенри Манчини – Розовата пантера, а финалът е с една млада певица от Барселона, с която имах късмета да си общувам веднага след като бе станала известна благодарение на социалните мрежи. Тя се казва Росалия и на Морето на музиките я гледахме заедно с Раул Фернандес – Рефри, китарист и продуцент, оставил своя отпечатък и върху други млади имена, познати ни и от софийска сцена като гостувалата ни миналата година Росио Маркес или Силвия Перес, наше откритие отпреди 12 години, в момента сред най-търсените гласове в Испания, Франция и Латинска Америка.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg