Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам: Време

Снимка: pixabay.com
Според Мирча Елиаде играта принуждава висшите сили, тоталната другост да предизвикат, да случат нещо в действителността на „този свят”. В началното „разцепване” на времето и съответното обособяване на сфери на сакралното и профанното, характерно за световните религии, тя се оказва общия елемент. Юдаизмът определя начало и край на времето. Всяко явяване на Яхве е различно и прави времето необратимо, исторично. Християнството от своя страна „освещава” историческото време с въплъщаването на Христос в точно определено историческо време, засвидетелствано в евангелията. Преди големия празник Вяра, Надежда и Любов говорим за това какво е времето… Едно ли е? Единно ли е? А какво е време „преди“ времето и време „след“ времето. Думата на деня е Време.
• Гост в студиото е поетът Атанас Звездинов, поводът – проект на дунавските държави за серия поетични антологии, посветени на голямата река.
• Бележки върху календара: сградата на „Метрополитън опера“ в Ню Йорк или как се създава огромен културен център с изцяло частно меценатско финансиране; демонстрация на първата фотокопирна и, разбира се, рожденици, сред които големият чешки поет Владимир Холан.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24