Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истинското синьо в джаза

БНР Новини
Снимка: Таня Димова

Музиката не е изкуство само за ушите, но и за очите. Доказва го изложбата Jazz Vinyl Cover Design, която включва 30 образци на едни от най-известните дизайнери от средата на миналия век. Такива като Рийд Майлз, Дейвид Стоун Мартин, Нийл Фуджита и Анди Уорхол. Нейн организатор е собственикът на най-стария музикален магазин в София Явор Ганчев. Идеята му е да накара хората да проявят интерес към музиката, която стои зад обложките. Затова и посетителите на изложбата имат възможност да прослушат музиката от всяка плоча чрез своите смартфони. За Явор обаче по-важно е не толкова да използват създадения от него код, а сами да проявят инициативата да потърсят музиката в интернет. Всяка една от тези 30 плочи, които са част от личната колекция на Явор Ганчев, е образец на най-доброто в джаза и олицетворява златните години на този стил, част от който е и т.нар. "истинско синьо". Три от тях са оригинални издания от средата на миналия век, а останалите са пропътували дълъг път преди да станат част от колекцията на Явор.
Той споделя, че трудно някой музикален магазин би могъл да му направи толкова силно впечатление, че да го накара да си закупи повече от една грамофонна плоча. Магазинът в Страсбург обаче го е впечатлил дотолкова, че вместо една Явор си е купил цели 6 плочи. Всичко това той прави от любов към джаза. Според него джазът разширява погледа на хората към света и по някакъв начин ги образова. Това прави Явор като доброволец в българските затвори – образова ги и им дава различна гледна точка за живота. Тази негова доброволческа дейност го накара да закъснее за срещата ни, която се разви по интересен за мен начин. Чуйте как.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10