Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 14 октомври: Шега

Милан Кундера
Снимка: архив

• Да опиташ да разбиеш авторитета на голяма и морална личност не е шега работа. Не на шега Думата на деня е… Шега. Шегата, злата, се разиграва през октомври 2008. На 13-и чешкото списание „Респект“ съобщава, че добилият световна известност с романа си „Шегата“ писател Милан Кундера навремето натопил пред тайните служби на комунистическа Чехословакия невинен човек, който бил осъден вследствие на доноса. На 14 октомври от архива на бившата политическа полиция отхвърлят възможността документът да е фалшив, но отказват друг коментар по случая. Докладът не съдържа нито подпис на писателя, нито лични данни като например номер на документ за самоличност. По онова време Кундера е бил студентски отговорник за общежитието, в което осъденият – Мирослав Дворжачек е заловен, съответно всеки би могъл да използва името му…
• Издателката Доротея Монова е гост в студиото, темата на разговора е европейската програма за подпомагане на превода.
• И – събитията от 14 октомври през годините: битката при Хастингс, първото Министерство на образованието в света и първата публикация на „Мечо Пух“. Великолепният поет Е. Е. Къмингс, изключителната изследователка на тоталитаризмите Хана Аренд и „г-н Бонд, Джеймс Бонд“ Роджър Мур са сред рождениците, които почитаме.
С музика от „Фейт Ноу Мор“, Лаура Паузини, „Търсдей“ и Ленард Бърнстейн.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30