Първият паметник на Васил Левски в Канада бе открит и осветен на официална церемония в предградието Брамптън на канадския град Торонто. Десетки българи присъстваха на събитието.
Паметникът на Апостола на свободата се издига в комплекса на българската източноправославна църква "Св. Димитър". Монументът беше официално открит от Светлана Стойчева-Етрополски, временно управляващ посолството на Република България в Канада, почетния консул на Република България в град Мисисага Игнат Канев и генералния консул в Торонто Петър Крайчев, по чиято инициатива се осъществи проектът по изграждането на паметника.
Паметникът, който днес откриваме, е първият паметник в Канада, първият паметник на Апостола! Аз лично възприемам днешния ден като ден за смирение, щедрост, великодушие, единение и чисто човешка доброта, защото именно тези качества са нещото, което ни сплотяват, обединяват и направиха този паметник възможен, подчерта в словото си по време на церемонията по откриването на монумента Крайчев.
Бронзовият монумент е изработен в България от инж. Тодор Ганарев и инж. Радиана Дервенска. Реализирането на проекта е извършено за малко над половин година с финансовата помощ на български дарители от Канада и България и с институционалната подкрепа на президента на Република България Румен Радев и министерствата на външните работи и на културата на България.
На церемонията в Брамптън бе прочетено официално приветствие от държавния глава на Република България. Откриването завърши с осветяване на монумента от енорийския свещеник на църквата "Св. Димитър" отец Валери Шумаров, кратък рецитал на деца от българското неделно училище "Канев" и полагане на цветя от гости на събитието.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg