Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един мъж, един микрофон

БНР Новини
Симеон Идакиев, Витан Влахов и Петър Берон (отляво надясно).

Първото излъчване на предаването „Един мъж, един микрофон” по програма „Христо Ботев” беше преди шест и половина години, които излетяха много бързо. Но дойде време да се сбогувам с вас, защото това е последното му издание. Направих го с помощта на двама изключително интересни събеседници - първият ми гост през 2011 година, академик Витан Влахов и доайенът на българските пътешественици доктор Петър Берон.

Академик Витан Влахов е автор на над 200 научни публикации, монографии, учебници и статии в чужди и български специализирани издания, почетен председател е на Българското дружество по клинична фармакология и терапия и е член на ръководството на едноименната Европейска асоциация. Но освен това е почетен председател на Планинската спасителна служба, участвал е и в две експедиции в Хималаите, а като дългогодишен експерт и консултант на Европейския съюз е пътувал много и то, както се казва „с широко отворени очи”.

А доцент, доктор Петър Берон е зоолог, беше директор на Природонаучния музей при БАН от 1993 до 2005 година. Научните му интереси са многообразни, но специален интерес за него, доколкото ми е известно, представлява пещерната и високопланинската фауна, както и историята на зоологията. Голям е приносът му към създаването и обогатяването на музейни колекции и експозиции. Посетил е сам или като участник в експедиции над 100 държави в Европа, Азия, Африка, двете Америки, Папуа-Нова Гвинея и други страни. От 1976 до 1979 година е работил като управител на резервати в Нигерия. Аз винаги съм се възхищавал от неговите енциклопедични познания и ерудиция.
Трябва да чуете това предаване, за да се убедите отново и какви обаятелни разказвачи са двамата и да се докоснете до искрящото им чувство за хумор.

Дойде време и аз да ви кажа сбогом, уважаеми слушатели. Както вече споменах това е последната ни среща в ефира на програма „Христо Ботев”. Ще ми липсват вашите гласове и сега му е времето да ви благодаря за стотиците обаждания, за приятелството и топлотата, която бликаше от тях, за удоволствието да бъдем заедно през тези години. Желая ви здраве, късмет и успех във всичките ви начинания.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23
проф. Иван Шопов

Проф. Иван Шопов: България има своето бъдеще в науката за полимерите

Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..

публикувано на 12.05.25 в 10:35
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15