Преди 20 години, през 1997 година светът получи една от най-хубавите книги, свързани с джаза и музиката на нашето време. Написана е от френския пианист Лоран де Вилд (Laurent de Wilde) и е посветена на Телониъс Мънк (Thelonius Monk). Изнизаха се 100 лета от рождението на Мънк. Енигматична, необяснима личност, пианист, музикант, композитор с неповторим стил, маниер на музициране, изпълнение, поведение на сцената, до-и-около пианото!.. „Трябва да бъдеш Себе си, да си Ти“, е казал Мънк във време, когато не е било никак лесно „да бъдеш Себе си“, да не си по модата, да не имитираш водещите на деня, да си встрани от всички правила, да не приличаш на някого, но и другите на тебе. Защото не могат да те наподобят.
Интересно, през 2017 г. се навършват сто години и от рождението на друга джаз легенда: Дизи Гилеспи, но за него сякаш се говори по-малко отколкото за Телониъс. Дизи е бил весел, жизнерадостен, ироничен, с остър език срещу расизма, с активно и категорично присъствие на сцената и в живота. Остави и великолепни пиеси. Около Мънк и днес съществува особена тайнственост, духът му продължава да витае в света на джаза по магически начин, подобно аура и периодично във времето откриваме пръснати като златни зърна следи на Телониъс.
Телониъс – незнайно откъде дошъл и незнайно накъде заминал, според Лоран де Вилд. Или Мънк, който пристига отвсякъде и отива навсякъде.
четвъртък, 23 ноември, от 23 часа
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg