Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запазена марка „Радиотеатър”: Българска драматургия

от 1 до 5 януари, от 2.00 часа

БНР Новини
Снимка: архив

Запазена марка „Радиотеатър” открива среднощните си врати и през 2018 г. Започваме с българска драматургия. Започваме с весели радиопостановки, за да е весела цялата година за всички. Тази седмица ви предлагаме да слушате ето какво:

Понеделник, 1 януари - „Приказка за златния дядо и дребната рибка” от Мирон Иванов - един великолепен български драматург, който, за съжаление, не получи приживе полагащото му се признание. Затова пък фондът на Радиотеатъра съхранява доста негови пиеси, изпълнени с прекрасното му чувство за хумор. В „Приказка за златния дядо и дребната рибка” ще чуете гласовете на големите български актьори Иван Кондов, Нейчо Попов, Енчо Багаров, Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Григор Вачков, Пенчо Пенчев, Константин Коцев, Васил Попов. Постановката е на Аврам Георгиев.

Вторник, 2 януари - Имате възможност да чуете „Българи от старо време” от Любен Каравелов. Драматизацията е на Светослав Статков. Участват: Димитър Панов, Николай Бинев, Ламби Порязов, Люба Алексиева, Димитър Вачев, Адриана Андреева, Вълчо Камарашев, Лиляна Апостолова, Васил Стойчев и Маргарита Стефанова. Режисьор - Георги Морянов.

Сряда, 3 януари - Можете да слушате „Бай Ганьо” от Алеко Константинов. Драматизацията е на Челкаш. Участват артистите: Никола Попов, Виолета Николова, Любен Желязков, Георги Попов и други. Постановка - Моис Бениеш.

Четвъртък, 4 януари - „Чичовци” от Иван Вазов. Драматизация - Мария Громова. Великолепна радиоверсия. Със сигурност ще се забавлявате.  

Петък, 5 януари - Слушайте „Луди млади” от Цанко Церковски. Драматизация - Маргарита Венкова. Участват актьорите: Вълчо Камарашев, Домна Ганева, Рая Нанкова, Елена Кънева и Анета Сотирова.

Обещаваме ви пет среднощни срещи с Радиотеатъра, в които със сигурност ще се посмеете и... може би поразсъните. Но пък ще будувате усмихнати. Приятно слушане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26