Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова година. Нова класика

БНР Новини
Даниела Кузманова и Тодор Лечев
Снимка: архив на Кристиян Бояджиев

В първото за Новата година издание на „Джаз клуб“ звучи превърнала се в евъргрийн пиеса на Джони Мърсър (Johny Mercer) Goodie Goodie. Чуваме я в по-близък до нашето време прочит на формацията „Чикаго“ (Chicago). Версията на „Чикаго“ е пример за предаването и съхраняването на традицията, за това – как класиката се превръща в съвременност, която на свой ред – става класика. Записът е от продукцията Big Band Night and Day (албум на „Чикаго“ с американски музикални класически пиеси). Тук срещаме като гост-музикант Пол Шафър (Paul Schaffer), познат на телевизионните зрители от „Късното шоу на Дейвид Летерман“ като пианист, атрактивен шоумен и музикален директор в продължение на 33 години.
В срещата ни имате възможност да чуете и български звукозаписи. Те са на група, която един ден и тя ще бъде считана за класика, поне у нас: „Зона Це“ (Васил Пармаков и Румен Тосков „Рупето“ – клавишни инструменти, Веселин Веселинов „Еко“ – бас, Владимир Карпаров – саксофони, Стоян Янкулов – барабани и перкусия, Иван Лечев – китара). Забележителна със съдържащите се в нея композиции, изпълнение, но и като звукозапис продукцията на „Зона Це“ е създадена в БНТ, във Второ тон студио. Името на албума е „Човешкият фактор“. Тонрежисьор на всички записи е братът на Иван Лечев – Тодор. Мислено добавям тази негова работа към по-ранни звукозаписи, реализирани от Тодор Лечев във Второ тон студио на БНТ – трите пиеси на „ФСБ“: „Последният човек“, „Иде вятър“ и „Вълче време“. Благодарение на всички тези различни по характер творби слушателят може да разбере и/или да си припомни, че освен техническо умение тонрежисьорската дейност може да бъде и творчество. Особено, когато тази дейност се извършва от професионалист с познание и високи естетически критерии: Тодор Лечев.
С музиката в „Джаз клуб“ и изпълненията на „Дабъл Сикс ъф Перис“, „Манхатън Трансфър, Милчо Левиев, „Чикаго“, Мария Жоао, „Зона „Це“ и Виктория Толстой Ви желаем здраве и радост през новата година.
Бъдете щастливи и добри!

четвъртък, 4 януари, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35