Едва ли някой може да си представи първи януари без музиката на фамилия Щраус и отрупаната с цветя Златна зала на „Музикферайн“ във Виена! Празничният новогодишен концерт на Виенската филхармония, започнал през 1939 година като опит за повдигане на патриотичния дух на австрийците, днес е една от най-хубавите традиции в световен мащаб, която обединява над 50 милиона телевизионни зрители и поне още толкова радиослушатели. Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио също е част от този грандиозен проект – от 1987 година насам, вече повече от три десетилетия, директно в ефир ви приобщаваме към празничното събитие, което орисва с музика предстоящата година и зарежда слушателите с добро настроение и оптимизъм. През изминалите години по време на Новогодишния концерт, начело на Виенската филхармония са заставали много видни диригенти. Всеки един от тях е бил щателно подбиран от музикантите в оркестъра, както повелява традицията на състава. Но въпреки безспорните качества на всички, все пак има имена, които се открояват особено ярко и присъстват повече от веднъж в празничните програми. Сред тях е и маестро Рикардо Мути, за когото това е пето участие в Първоянуарския концерт. По-запалените меломани със сигурност си спомнят предишните концерти под негово диригентство – те бяха през 1993, 1997, 2000 и 2004, което автоматично го поставя на второ място (заедно със Зубин Мета) сред музикантите с най-много опит в дирижирането на Новогодишните концерти. Палмата на първенството принадлежи на легендарния Лорин Маазел, който е заставал пред Виенската филхармония на Първи януари цели 10 пъти: 1980-1986, 1994, 1996, 1999 и 2005 година.
Отношенията между Рикардо Мути и Виенската филхармония не са просто „творческо сътрудничество“. Започнали през далечната 1971 на фестивала в Залцбург, те продължават вече 47 години и имат „архив“ от над 500 концерта! Няма да бъде пресилено, ако наречем маестро Мути „един от любимците на Виенската филхармония“. Под неговата палка оркестърът винаги има специфичен звук и въздейства магнетично на публиката, а за топлите чувства на музикантите от състава към диригента свидетелства и фактът, че през 2011-а, по повод 70-я рожден ден на Виенската филхармония, Рикардо Мути бе обявен за неин почетен член.
Тази година под негово диригентство ще имаме удоволствието да слушаме творби от Франц фон Супе, Алфонс Цибулка и, разбира се – фамилията ЩРАУС! Повечето от тях са добре познати и любими на публиката, но по традиция има и пиеси, които ще звучат за първи път в Новогодишната програма. Кои са те, ще научите, ако бъдете част от нашата празнична аудитория! Не пропускайте – започваме точно в 12.15 по програма „Христо Ботев“!
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg