Едва ли някой може да си представи първи януари без музиката на фамилия Щраус и отрупаната с цветя Златна зала на „Музикферайн“ във Виена! Празничният новогодишен концерт на Виенската филхармония, започнал през 1939 година като опит за повдигане на патриотичния дух на австрийците, днес е една от най-хубавите традиции в световен мащаб, която обединява над 50 милиона телевизионни зрители и поне още толкова радиослушатели. Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио също е част от този грандиозен проект – от 1987 година насам, вече повече от три десетилетия, директно в ефир ви приобщаваме към празничното събитие, което орисва с музика предстоящата година и зарежда слушателите с добро настроение и оптимизъм. През изминалите години по време на Новогодишния концерт, начело на Виенската филхармония са заставали много видни диригенти. Всеки един от тях е бил щателно подбиран от музикантите в оркестъра, както повелява традицията на състава. Но въпреки безспорните качества на всички, все пак има имена, които се открояват особено ярко и присъстват повече от веднъж в празничните програми. Сред тях е и маестро Рикардо Мути, за когото това е пето участие в Първоянуарския концерт. По-запалените меломани със сигурност си спомнят предишните концерти под негово диригентство – те бяха през 1993, 1997, 2000 и 2004, което автоматично го поставя на второ място (заедно със Зубин Мета) сред музикантите с най-много опит в дирижирането на Новогодишните концерти. Палмата на първенството принадлежи на легендарния Лорин Маазел, който е заставал пред Виенската филхармония на Първи януари цели 10 пъти: 1980-1986, 1994, 1996, 1999 и 2005 година.
Отношенията между Рикардо Мути и Виенската филхармония не са просто „творческо сътрудничество“. Започнали през далечната 1971 на фестивала в Залцбург, те продължават вече 47 години и имат „архив“ от над 500 концерта! Няма да бъде пресилено, ако наречем маестро Мути „един от любимците на Виенската филхармония“. Под неговата палка оркестърът винаги има специфичен звук и въздейства магнетично на публиката, а за топлите чувства на музикантите от състава към диригента свидетелства и фактът, че през 2011-а, по повод 70-я рожден ден на Виенската филхармония, Рикардо Мути бе обявен за неин почетен член.
Тази година под негово диригентство ще имаме удоволствието да слушаме творби от Франц фон Супе, Алфонс Цибулка и, разбира се – фамилията ЩРАУС! Повечето от тях са добре познати и любими на публиката, но по традиция има и пиеси, които ще звучат за първи път в Новогодишната програма. Кои са те, ще научите, ако бъдете част от нашата празнична аудитория! Не пропускайте – започваме точно в 12.15 по програма „Христо Ботев“!
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg