Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира кампания на БНР – програма „Христо Ботев“, и на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, подкрепена от Столичната община, за съхранение на архива на старите софийски домове

БНР Новини
Доц. Антоанета Тотоманова, зам.-директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", в студиото на "Нашият ден - практично"
Снимка: Емил Николов

Как да бъде запазен старият софийски архив, който често пъти се унищожава при смяната на собствеността на старите софийски домове – това беше темата на „Нашият ден практично“ в първия четвъртък на тази година.
В последните години при смяна на собствеността или при ремонт на старите домове, особено в центъра на столицата, не става ясно какво се случва с личните библиотеки на предишните им собственици. Често това са хора, свързани с литературния ни и културен живот през ХIХ век, които нямат преки наследници или пък чиито наследници са в чужбина и нямат възможност да присъстват лично.
Какво се случва с тези лични библиотеки – този въпрос остава с неясен отговор, особено в последните години, когато Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ няма възможност да приема повече цели архиви, поради липса на помещения за съхранението им.
Гостът в студиото – доц. Антоанета Тотоманова – зам.-директор на Националната библиотека, приветства горещо предложението на водещата Нина Цанева, подкрепено от екипа на предаването на програма „Христо Ботев“ –  Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" да се включи в кампания за съхранение на ценното от архива на старите софийски домове.
 Съгласие за участие и подкрепа на кампанията предварително бяха изразили и от дирекция „Култура“ на Столичната община.
Доц. Тотоманова заяви, че събираната информация ще бъде публикувана на сайта на Националната библиотека, а сигнали могат да бъдат получавани на телефон 02/ 9183 - 140 в библиотеката. Програмата ни също ще публикува получаваната информация, както и интересните истории, свързани със съответния архив, а телефонът, който предоставя за сигнали за литературен архив в риск е: 02/ 866 59 41.
Повече за кампанията можете да научите от разговора на Нина Цанева с доц. Антоанета Тотоманова – зам.-директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ от прикачения файл, както и от следващите ни издания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55

Фотография и живопис в диалог: "Конвергенция" в Музея на фотографията

В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Конвергенция" , включваща живопис и фотография от визуалните артисти Калия Калъчева и Калоян Николов. "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на Калоян Николов и Калия Калъчева, които обединяват усилията си, за да изследват връзката между фотографията и живописта...

обновено на 15.04.25 в 10:04

"Портрет" – две артистични визии в галерия "Нирвана"

Днес от 18:30 часа в софийската галерия "Нирвана" се открива изложбата "Портрет" – съвместен проект на художниците Лариса Илиева и Николай Панайотов .  Двамата творци представят своите различни гледни точки към портретния жанр, като в творбите си пресъздават както автопортрети и образи на хора от своето обкръжение, така и исторически личности...

обновено на 15.04.25 в 09:46

"Лоши учители": личната история на Винченцо Фуоко

От всичко, което се случва около нас и често въпреки нас, някак е трудно човек да на се запита какво право има някой да накърнява нечие чуждо достойнство. Да нанася удари, буквални и преносни, по личността. Особено ако тя е едва формираща се. Темата за домашното насилие, за съжаление, е от темите без срок на годност. Това потриса, стиска за гърлото и..

публикувано на 15.04.25 в 09:25