Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Музикалната вечер на програма „Христо Ботев” - дългогодишният концертмайстор на СО на БНР Иван Пеев

Снимка: архив

Мнозина помнят още достолепната осанка и мощно музикантско излъчване на цигуларя Иван Пеев - 31 години той беше концертмайстор на СО на БНР, а преди това и концертмайстор на Софийската филхармония, първа цигулка на Фестивалния оркестър на Емил Чакъров. Името му свързваме и с Българско трио за класическа музика, с което концертират в много страни по света, той е основоположникът на специалността „Оркестрови трудности” в ДМА „Проф. Панчо Владигеров” в София. От близо двадесетина години живее в Сингапур, преподава цигулка, свири, до скоро бе концертмайстор на Симфоничния оркестър на Сингапур. По-рядко се връща в България и през лятото на 2017 г. в краткия си престой в София с радост прие поканата да гостува в студиото на програма „Христо Ботев”. Поводът - неговият 75 юбилей. Каква е ролята на концертмайстора и какво вижда той от своята позиция? Италианците по-малко използват термина концертмайстор - казва Иван Пеев - Те наричат тази личност La spalla, рамото на диригента и то е донякъде така. Да бъдеш концертмайстор не е много трудно, но не е и много лесно. Не става дума само за свирене. Да свириш чудесно, това е едно. Другото, което е по-трудното – да намериш контакта с оркестъра. Когато си концертмайстор, някак си поне в България, се включва моментално една негативна реакция: „Е-е, този е вече шеф!”, малко „ръмжене” има. И затова съм се убедил, много важно е да намериш правилния начин на поведение с оркестъра. Никога не съм се отделял от него, винаги съм казвал „Аз не съм избраник, който води оркестъра, давайте да работим заедно”. Когато съм правел групови репетиции, свиря с тях, защото съм виждал някои колеги концертмайстори, които се правят на диригенти. Подготвял съм щрихите, пръстовката, за да им е готово, да им е по-лесно и колегите са го оценявали. Интересни истории от своя живот разказва в предаването Иван Пеев - за пътя си в музиката, за своя професор в Музикалната академия Емил Камиларов, за големите български диригенти, за приключенията на театралната сцена… Любимите записи, които е направил за БНР? - Аз нямам любим запис, както един артист няма любима роля. Всяка пиеса, която започвам да уча в началото е непозната, запознавам се и после се влюбвам. И от там нататък следващата, в която се влюбвам не измества първата. Тежък кръст ли е да се посветиш на музиката? - Не тежи този кръст, ако ти си го избрал. В много случаи кръстът те носи. Не мога да си представя живота без музика, тя е моята работа, тя е моето хоби.

петък, 19 януари от 19.20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50