Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Pointer Sisters „Пойнтър систърс” (bis)

Снимка: thepointersisters.com

В тази наша среща по-голямата част от Джаз клуб е запазена територия за дамския вокален квартет „Пойнтър систърс” (Pointer Sisters). Наградата „Грами”, за най-добра кънтри (!) вокална група през 1975 година, превръща „Пойнтър систърс” в първата афроамериканска вокална формация, утвърдила се чрез кънтри музиката. В своята безценна музикална енциклопедия „Изборът на Рупи” Йордан Рупчев ни казва, че сестрите Пойнтър започват от деца да пеят госпъл песни в църковния хор; по-късно, оформили се като група, отличието в категорията „Кънтри” не пречи на „Пойнтър систърс” да оглавят класацията за ритъм-енд-блус. До края на седемдесетте сестрите обикалят света с атрактивното си шоу, а както обикновено става в музикалната търговска среда - започват да действат и центробежните сили: Бони (едната от сестрите) се отделя от квартета, сключва договор с компанията Мотаун, останалите сестри също не се отказват от допълнителни ангажименти, а след време „Пойнтър систърс” отново се събират, но с рок репертоар и изпълняват парчета на Брус Спрингстийн, „Ролинг Стоунс”, „Дуби брадърс”, „Стийли Ден”. Попадат в стихийния вихър на диско вълната, възнаградени са с нови отличия „Грами”, макар и да са далеч от старата слава. Тук в Джаз клуб имате възможност да чуете „Пойнтър систърс” с ефектни концертни изпълнения, които се родеят с джаза като чувство, стил, маниер на изпълнение, свобода.

четвъртък, 1 февруари от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35