Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит юбилей на Петя Балджиева

Петя Балджиева в ролята на Азучена от „Трубадур”.
Снимка: личен архив на Петя Балджиева

Изкуството те прави по-малко самотен! Творейки - артистът, певецът, художникът, писателят кара хората да съпреживяват, да се радват и да страдат! - Това ми каза Петя Балджиева, а по-късно унесена в разказите ѝ се убедих, че тези думи са най-точното отражение на творческия ѝ път.
След като завършва Музикалната академия в София със специалност „Класическо пеене” тя започва солистичната си кариера в Плевенската държавната опера. Дебютира с ролята на Дорабела от „Така правят всички” на Моцарт, а след това пресъздава Кармен от едноименната опера на Бизе, Азучена от „Трубадур” на Верди, Ермиара от „Лето 893” на Парашкев  Хаджиев и други. От 1979 до 1981 година е в Камерна опера в Благоевград, а от 1981 година е сред изявените солисти на Старозагорската опера, където изпълнява най-големите мецосопранови партии. Репертоарът ѝ е голям. Наброява 44 роли от класически оперни творби и съвременни заглавия. С удоволствие изпълнява и камерна музика.
Спомените на Петя Балджиева са ярки и живи. Пяла е с най-големите български диригенти и режисьори, и до днес носи частицата, която е взела от всеки от тях. С голямо уважение говори за Димитър Димитров, с когото работи дълги години в Стара Загора. Сама споделя, че е имала щастието да се срещне с големи диригенти, сред които: Борис Хинчев, Михаил Ангелов, Иван Маринов, Недялко Недялков, Веселин Ненов, Методи Матакиев, Иван Филев, Росица Баталова, Марко Армилиато и други.
Михаил Хаджимишев е режисьорът, който никога няма да забравя! Това споделя, докато говорим за българската премиера на операта „Медиум” от Джан Карло Меноти. Тя е първата певица у нас, която изпълнява ролята на Мадам Флора и то едва тридесетгодишна. Заслуга за успеха ѝ има именно големият режисьор.
Балджиева очарова с топлия си и красив тембър. Образите, които създава, са жизнени и пълнокръвни. Музицира с изключителен финес и красота. Срещата с нея беше едно безкрайно приятно пътешествие назад в годините с артист, претворил на различни сцени толкова много героини.

петък, 26 януари от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50