Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За преписването като професура поне

БНР Новини

Парламентарната комисия по образование и наука прие на второ четене промени в Закона за развитие на академичния състав. Иначе казано, вече ще има санкции за плагиатство и използване на манипулирани данни, както и при конфликт на интереси при присъждане на научните звания. Между първото и второ четене минаха повече от  шест месеца. Борбата на висшите училища и научните институции  срещу бъдещия закон беше очаквано ожесточена. Защото всяко такова заведение е непоклатима юридически собствена ковачница за хабилитации.   
Сега Министерството на образованието няма инструментариум да се намесва при откровена кражба на чужд труд или откровените количествени, че и качествени фантазии на  хилядите борци за предименен академизъм. Дори и регионален. Христоматиен пример е ректорът на Техническия университет във Варна, който стана доктор в собствения си университет, въпреки че министерството доказа нарушението, това е другата дума за преписване и препоръча процедурата да бъде спряна. Само една вметка – студент за преписване може да бъде изключен. Или поне изгонен. Преподавател – не.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50