Така президентът на страната Реджеб Ердоган отговори на декларацията на Европейския парламент, че е сериозно загрижен за ескалацията на обстановката в Африн.
Реджеб Ердоган беше категоричен, че Европарламентът няма какво да каже на Турция по въпроса. Турския лидер подчерта, че страната не е „момче за шамари“, а държава със собствена воля. „В страната ми в момента сме приели като гости 3,5 милиона сирийци. Каква част от тежестта сте споделили, че да ни кажете това“, добави Ердоган.
В друга реч пред ученици той отново защити идеята османотурският език да се изучава в училищата в страната. Президентът на Турция призова собствениците да сменят имената на магазините си, ако те не са турски, и нарече „лоша привичка“ „болестта“ да се използват чуждици.
Междувременно остра реакция срещу резолюцията на евродепутатите демонстрира и турският министър на европейските въпроси Йомер Челик. Според него тя е невежествена и е „едно от най-лишените от визия решения на Европарламента в последните години“. По думите му призивът Анкара да се изтегли от Африн е открита подкрепа за „терористите“ и пренебрегва турските тревоги. Според министър Челик позоваването на резолюцията на цивилните жертви е двоен стандарт, тъй като Турция е приела на своя територия милиони бежанци. Той допълни, че какъвто и етикет да сложат, Партията демократичен съюз и Силите за народна защита са терористични организации. Йомер Челик се закани, че операцията ще продължи до ликвидирането на терористите.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg