В Античността Алжир или още Нумидия е бил управляван от племето Гетул, пряк наследник на Капсийската династия, емигрирала в Северна Африка, създавайки прочутия град Икосиум. Земя на Сифакс, Масиниса, на Югурта, на Такфаринас, на Кахина, окупирана от финикийци, маври, вандали, византийци, араби и османци, оставили отпечатък в нейната богата история, представляваща сливането на всички тези цивилизации. От Римската епоха, създала градове като Тимгад, Тебесса и Цирта, до ислямизирането й от Укба Ибн Нафи. В последствие управлявана от Омеядите (Дамаск) и Абасидите (Багдад), както и от някои арабо-мюсюлмански династии като Фатимидите, Ростомидите, Зиридите, Алморавидите, Алмохадите и Хилалите. За тази епоха са характерни постоянни вътрешни битки за достигане на трона, както и външен натиск от страна на бързоразвиващите се Испания и Португалия. Това довежда до отслабването на властта на династиите и разпадането на империята на множество области, федерации или автономни пристанища, между които и Алжир – обсаден от Испания през 1516 г. и освободен от братята Барбароса - турски корсари, през 1518 година. С това, турският султан Сюлейман Велики поставя Алжир под Османски протекторат, установявайки го като регентство на Османската империя до 1830 г. – началото на френската колонизация.
Завлядяването на Алжир от Франция води началото си от разпадането на приятелските отношения между двете държави през 1800 г. с отказа на Франция да изплати дълговете си към Алжир. През 1827 г., Деят на град Алжир открива, че Франция е засилила без разрешение дейността си в склада на регентството Ел Кала, който е получила на концесия с цел търговия. Той се обръща към френския консул, който игнорира неговото питане. Деят губи търпение и удря консула с ветрилото си. Френското правителство възприема това като акт на обида и решава да нападне Алжир.
Френската войска влиза в Сиди Фредж на 14 юни 1830, превзема крепостта на град Алжир на 5 юли, с което обявява началото на превземането на Алжир.
Въпреки ожесточената съпротива, водена от мъже и жени като Емир Алделкадер, лала Фатима Нсумер или Ел Мокрани, това завладяване продължава до окончателния си успех през 1871 г. Причинява смъртта на повече от 1 милион алжирци, повечето от които цивилни граждани. Алжирците са насилствено откъснати от своите земи, от своите богатства, от своята идентичност. Тяхното съществуване е подчинено в полза на колониалистите, техните права са постоянно и грубо нарушавани, докато на манифестациите на 8 май 1945 г., които отнемат живота на 45 хиляди души, се слага началото на националистическото движение. Борбата за освобождение започва през 1954 г. под ръководството на Национално-освободителния фронт. Милион и половина алжирци загиват в тази война. Алжир извоюва своята независимост с подписването на Евианското споразумение, след 130 години на окупация, 50 години на съпротива и 7 години война.
Г-жа Латифа Беназза е дипломат от кариерата, работила е в посолствата във Франция, Тунис и Мароко. Предишният й мандат е като посланик на Алжир в Дания, а от три години е посланик на Алжир в България.
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg