Макар и да започнахме с този мрачен филмов сюжет, днешното „Време и половина” всъщност е за неговия създател – режисьорът Дорон Еран.
Дорон Еран е израелски режисьор и продуцент на пълнометражни филми и над 40 телевизионни драми и документални творби. Като много от филмите му са номинирани на големи международни фестивали. Освен продукции в света на киното, той създава и списанието Good News, което се фокусира върху позитивните страни на обществото, науката и изкуството. Той е писател и член на Израелската асоциация на периодичната преса. Издава романа „Самота зад камерата” и определяната като ценна академична книга „Да бъдеш продуцент”, която се използва като учебно помагало за кино- и телевизионните специалности в израелските университети и колежи. Сред многото награди, които притежава, са Excellence – наградата на Международния форум на Новото кино в Калкута, Индия от 2002 г., и наградата, присъдена от Общността за търговия и индустрия за специален принос като импресарио в киното и телевизията на Израел. Освен това е и основател на Международния филмов фестивал в Ашдод – град, който се намира на брега на Средиземно море, южно от Тел Авив.
Дорон вярва, че изкуството може да води до промяна и затова работи в тази посока. Неговите филми са свързани със социални проблеми вътре в еврейската общност, като например домашното насилие над жени. Оттам и започваме разговора си с него – от идеята за филма „Снимка”, който беше част от 22-рия „София филм фест”. Чуйте го!
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg