Живописни платна в големи размери и елементи от скулптурни предмети – така изглеждат „Линии до Опашки“ на Радослав Нинов – Руди, които вече можете да видите в галерията за съвременно изкуство UniCredit Studio.
Изложбата, която ще бъде част от обновеното галерийно простраство до 21 април, кара зрителитя да си зададе един конкретен въпрос – линията ли следва опашката, или опашката гони линията. Творбите на Радослав са на границата между категоричната фигуралност и пълната абстракция. За това говори и направената от него „артистичната книга“, която също е част от изложбата. В нея се преплитат дигиталната игра с образите и символичният текст на Уил Нарби „Джъд и Кофа“, от който Радослав черпи вдъхновение.
Руди е носител на наградата за полет в изкуството на фондация „Стоян Камбарев“, която включва реализацията на тази изложба. Завършил е изящни изкуства в университета „Голдсмитс“ в Лондон.
Може би това е и причината в творбите му да се забелязва една лекота и безгрижност, която може да се проследи в ранните комикси от началото на XX век, предимно в САЩ и Великобритания. Тази есен пък Радослав ще продължи образованието си в училището по изкуства „Щедел“ във Франкфурт, Германия. Засега обаче той все още е в София и има много поводи да хване четката. А какъв е пътят от линните до опашките, чуйте в итервюто.
Повече за „Линии до Опашки“ и отворените пространства на Радослав Нинов можете да разберете и в рамките на ART MEETS – срещи със съвременни творци от различни области – тази вечер от 19 часа в Move.BG.
Този път в неформален разговор публиката ще се срещне с кураторката Стефка Цанева, която ще говори за дългосрочния си проект "Нещо свое, нещо ново, нещо назаем, нещо синьо", както и със самия Радослав Нинов – Руди.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg