В галерия „Credo Bonum” тази вечер се открива изложбата „Eкскурсивни обекти” на проф. Петер Цанев, която може да бъде видяна до 29 април. Художникът особено държи на обратната връзка със зрителя, независимо дали той е художествено образован или просто случайно вижда експозицията. Екскурсивните обекти, казва проф. Цанев се появяват като феноменален опит, а не като „реални неща“, които може да вземем със себе си у дома, да обясним на някого или да пренесем в музея. Екскурсивните обекти се случват едновременно извън мисленето за изкуството и извън опознаването на обектите, като разбираема част от света около нас. В този смисъл те се отнасят по еднакъв начин, както към съзнанието на малкото дете, така и към съзнанието на всеки случаен зрител или художествен експерт.
Обектите и изображенията са композиционно решени на принципа на играта между гледането и виждането. Артистът търси психологическото взаимодействие на обектите, които така пораждат нови обекти в съзнанието. Петер Цанев (1967) е професор по психология на изкуството в Националната художествена академия в София. Доктор на науките по изкуствознание. Издал е книгите „Психология на изкуството” (2008), „Психологически подходи в изкуствознанието” (2009), „Образ и съзнание в арт-терапията” (2017) - в съавторство с професор Владимир Никитин и „Неразказаната българска абстракция” (2014) заедно с професор Станислав Памукчиев.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg