Добри Палиев се ражда в семейството на Мария Себастият фон Милде, наследничка на стара чешка благородна фамилия и Добри Палиев, буден и образован българин от град Елена. Музикалната история на семейството започва, когато и двамата сина, Отокар и Добри започват да свирят, единият на цигулка, другият на акордеон, и стават професионални музиканти. Така те слагат началото на музикален род, чиято история продължават и днес техните деца, и внуци. Добри Палиев, по стара чешка традиция, е кръстен на своя баща. Той се ражда докато семейството живее в Перник. Появява се драматично на бял свят при едно знаменателно събитие, сякаш „с гръм и трясък”, по време на земетресението, разтърсило града, на 20 април 1928 година. През годините на Втората световна война семейството живее в Шумен, където родителите на Мария Милде имат пивоварна. Именно там става ясно, че съдбата на Добри Палиев ще бъде белязана от музиката. В професионалната му биография по любопитен начин се редуват закономерности и случайности.
Първите стъпки в музиката той прави свирейки на акордеон и тромпет. По-късно обаче е привлечен от ударните инструменти, и става основател на перкусионна школа в България.
Приносът и откритията на проф. Добри Палиев в музикалното изкуство го превръщат в едно от най-забележителните имена от втората половина на XX век. Творец и изпълнител, учител и композитор, той е незабравима, значима и обаятелна личност с ярка индивидуалност, който открива пред ударните инструменти неподозирани дотогава възможности. А най-забележителното за нас българите е, че ако човек влезе в музикален магазин в която и да е европейска страна и потърси ноти за ударни инструменти, без колебание ще му препоръчат някой от учебниците на Добри Палиев.
„Имах шанса да бъда и аз, в последната декада от неговия живот. Всеизвестен факт е, че той започва буквално от нищото, в страната, в която по това време е нямало нито един професионален ударен инструмент, абсолютна липса на информация и традиции. Делото ми е гигантско, точно каквото беше чувството му за хумор и добротата му” – казва Румен Бояджиев-син.
С тържествен концерт на 22 април от 19 часа в зала „България” ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на професор Добри Палиев. В програмата ще прозвучат творби от Добри Палиев, Ценко Минкин, две световни премиери от Румен Бояджиев-син и Георги Арнаудов. Събитието ще събере на една сцена прочутия ансамбъл „Полиритмия”; наследниците от ансамбъл „Тупан” към Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София, водени от Стоян Янкулов; хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова и блестящите солисти Василена Серафимова и Христо Йоцов. Всички те ще бъдат обединени от диригентската палка на Любомир Денев-син.
В звуковия файл чуйте част от разговора с дъщерята на Добри Палиев – Мария Палиева, която си спомня за детството, за работата му като преподавател и за ансамбъл „Полиритмия”.
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg