Добри Палиев се ражда в семейството на Мария Себастият фон Милде, наследничка на стара чешка благородна фамилия и Добри Палиев, буден и образован българин от град Елена. Музикалната история на семейството започва, когато и двамата сина, Отокар и Добри започват да свирят, единият на цигулка, другият на акордеон, и стават професионални музиканти. Така те слагат началото на музикален род, чиято история продължават и днес техните деца, и внуци. Добри Палиев, по стара чешка традиция, е кръстен на своя баща. Той се ражда докато семейството живее в Перник. Появява се драматично на бял свят при едно знаменателно събитие, сякаш „с гръм и трясък”, по време на земетресението, разтърсило града, на 20 април 1928 година. През годините на Втората световна война семейството живее в Шумен, където родителите на Мария Милде имат пивоварна. Именно там става ясно, че съдбата на Добри Палиев ще бъде белязана от музиката. В професионалната му биография по любопитен начин се редуват закономерности и случайности.
Първите стъпки в музиката той прави свирейки на акордеон и тромпет. По-късно обаче е привлечен от ударните инструменти, и става основател на перкусионна школа в България.
Приносът и откритията на проф. Добри Палиев в музикалното изкуство го превръщат в едно от най-забележителните имена от втората половина на XX век. Творец и изпълнител, учител и композитор, той е незабравима, значима и обаятелна личност с ярка индивидуалност, който открива пред ударните инструменти неподозирани дотогава възможности. А най-забележителното за нас българите е, че ако човек влезе в музикален магазин в която и да е европейска страна и потърси ноти за ударни инструменти, без колебание ще му препоръчат някой от учебниците на Добри Палиев.
„Имах шанса да бъда и аз, в последната декада от неговия живот. Всеизвестен факт е, че той започва буквално от нищото, в страната, в която по това време е нямало нито един професионален ударен инструмент, абсолютна липса на информация и традиции. Делото ми е гигантско, точно каквото беше чувството му за хумор и добротата му” – казва Румен Бояджиев-син.
С тържествен концерт на 22 април от 19 часа в зала „България” ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на професор Добри Палиев. В програмата ще прозвучат творби от Добри Палиев, Ценко Минкин, две световни премиери от Румен Бояджиев-син и Георги Арнаудов. Събитието ще събере на една сцена прочутия ансамбъл „Полиритмия”; наследниците от ансамбъл „Тупан” към Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София, водени от Стоян Янкулов; хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова и блестящите солисти Василена Серафимова и Христо Йоцов. Всички те ще бъдат обединени от диригентската палка на Любомир Денев-син.
В звуковия файл чуйте част от разговора с дъщерята на Добри Палиев – Мария Палиева, която си спомня за детството, за работата му като преподавател и за ансамбъл „Полиритмия”.
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” . В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов , концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg