Преди доста време попаднах на една информация долетяла от далечна Северозападна Франция. Там кметовете на 14 малки общини пропищели от набези и кражби. Били заловени двама мъже на двайсет години, които само за две нощи изръшкали малките кметства на Нормандия. Плячката им била дребна – от кметствата липсвали знамена и ленти, които носят кметовете като символ на властта. Е, към кражбите били включени и един лаптоп, 648 евро в брой и чифт маратонки. Към поразиите са добавени изпочупените врати и прозорци на сградите.
Понятие си нямам какво се е случило със заловените извършители. Най-вероятно са понесли съответното наказание и може би няма повече да пакостят из селата и градчетата на Северозападна Франция.
Сетих се за тях само заради любовта ми към географията и репортажите по нашите телевизии. Та в Северозападна България, в последните няколко дни станало модно да се обират кметства. Извършителите в нашия случай са неизвестни, но пък много организирани. От едното кметство са откраднали десет лева държавни пари, от другото – към осемдесет, с които, както се разбра, нуждаещите са платили нужните им ковчези. И да, от един „Клуб на пенсионера” е открадната плазмата, която събирала останалите живи пенсионери всяка вечер на раздумка. Извинете ме за черния хумор.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg