Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За двойните стандарти на двойствени защитници

БНР Новини
Снимка: Pexels

Почти всички страни от бившия социалистически лагер бяха приети в НАТО и като санитарен кордон срещу евентуална агресия от изток. На техни територии и с техни войски, в рамките и при използването на тактическо атомно оръжие, трябваше да се водят военните действия, докато великите сили се разберат помежду си. Т.е. малките трябва да поемат ударите.
Тези страни бяха приети и в ЕС. Това откри многомилионен трудов ресурс от непретенциозни работници и най-вече стомилионен пазар, основно за субсидирани стоки от старите членове на общността. Готови купувачи с ниски като начало критерии, израствали в ограниченията на плановата икономика. Т.е. в ограниченията на възможността за избор. Особено при потребителските стоки. В името на тези планове  беше  минимализирана местната икономика. Акцентът беше върху селското стопанство, преработвателната промишленост, търговията, банковото дело.
Сто милиона души се превърнаха в безропотни купувачи на агресивно налагани продукти с необвързано, като отговорност и на производители, и на търговци, качество. Т.е. новите трябваше да платят, най-общо казано, неприемливото от големите. Срещу правото на  свободно движение и право на труд в общността.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05