Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалистиката е жанрът, чрез който се срещаме с действителности извън традиционната

БНР Новини

Обществото, казва френският философ Жан-Франсоа Лиотар, е изградено върху основите на мета-наративи – големите истории на общите възгледи към действителността. Мета-наративите действат по силата на колективната вяра на разказа за това как изглежда заобикалящият ни свят. Често медиите са папагалите, които повтарят тези разкази до пълното изчезване на алтернативите, по които малки общности, различни от мнозинството в определено общество, изживяват себе си. Животът в другостта е спрян още на входа на общата история тук и сега.
В редки случаи медиите съумяват да погледнат отвъд традиционните истории, да намерят групи от хора, чиято идентичност е уникална, чиито свят е малко или повече различен. Трябва да се радваме на тези малки отмествания от общото, да приемаме добронамерено поканите за съпреживяване.
Една такава покана отправя Даниела Манолова с фичъра „На небето е прекрасна дъга“. Мястото на историята е Белозем, края на август 2014 г. Всяка година през лятото в село Белозем се провежда Католически младежки фестивал, който събира деца на католически семейства от цялата страна и чужбина. Главната част от фестивала се състои в амфитеатъра на енорията „Свети Франциск“. „На небето е прекрасна дъга“ постига една от трудните задачи пред всеки документален разказ – мисловното усещане за време и място. Със затворени очи и внимателно слушане със сигурност ще се почувствате като част от този един ден в Белозем – разговорите, хванати отдалече и близо, излайването на два лабрадора в двора на къща, невероятно картинната сцена с подковаването на кобила някъде из селото, тичащите и танцуващи наоколо деца. Естествената динамика на деня от събуждането до заспиването и от утрото до нощта създава последователността на документалната история.
За пръв път от премиерата си през 2016 г. ще можете да чуете „На небето е прекрасна дъга“ в две части по 30 минути – на 5 и 12 май от 19.30 ч. В новата версия сцените са удължени и, без да се губи от многообразието и гъстотата на аудио картините, този „по-успокоен“ ритъм дава възможност на слушателите да съпреживеят света на героите още по-детайлно и умозрително.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02