Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За енергетиката и щедростта на държавата

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

По днешни данни най-евтината цена на едро на електроенергията в Евросъюза е в Скандинавия. Около 30 евро на мегаватчас. После идва Германия, след нея Прибалтика, където основно внасят. Ние, българите, плащаме с десетина евро повече, отколкото в Дания, Швеция и Финландия. С пъти по-малки заплати. Или доходи, ако го наречем събирателно.

Още в началото на прехода управляващите създават собствена енергийна каста. Понякога дори са видима част от нея. Справка – ТЕЦ „Варна”, който сега е собственост на бившия министър Папазов. Е, по документи – на децата му. Част от тези притежатели даже не са на активния енергиен пазар. Те получават парите си като фрагмент от т. нар. "студен резерв". Както се казва, в недоказана готовност за екстрени ситуации. Досега няма официална информация за използването на такъв резерв. Има полуофициална, че през януари 2017-а тези мощности не са тръгнали. За тях държавата харчи по 40 млн. на година. Твърдо и редовно.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Купи книга, дари надежда"- събира средства за училище в Русаля

Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..

обновено на 04.04.25 в 10:05
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35