На 5 май се навършиха 200 години от рождението на Карл Маркс. През 1845 – 1846 г. той заедно с приятеля си Фридрих Енгелс пише „Немска идеология“, където формулират своите нови възгледи за човешкото общество, наричани материалистическо разбиране на историята, или по-общо – марксизъм. Според марксизма всички форми на общественото съзнание са пряко определени от икономическите отношения и в този смисъл понятия като религия, морал, справедливост, любов, състрадателност губят своето значение. Хората, притиснати от своите икономически интереси и обособени в класи, разрешават противоречията си чрез кървав сблъсък – т.н. социална революция. Тази революция ще смени капитализма с комунизъм. Постулирайки необходимостта от радикална обществена промяна, но лишавайки социалния субект от всякаква морална определеност, Маркс и Енгелс тласкат човечеството към кървавите изстъпления на XX век. Интересно е, че левите интелектуалци, независимо от трагичния крах на комунистическия експеримент, продължават да търсят „обективното историческо значение на марксизма“, прекланяйки се пред „гениалността“ на неговия създател. В същото време дори Енгелс е писал, че наистина гениалният Хегел в своето творчество е бил ограничен от обема на своите собствени знания, както и от знанията на епохата, в която живее. Интересно, не се ли отнася това и до Маркс, който създал историческия материализъм на 27-28 години? И с какви ли знания е разполагал тогава? По тези и други въпроси разговаряме с доц. Янаки Стоилов от ЮФ на Софийския университет, известен ляв интелектуалец и политик от периода на „прехода“.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg