Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Панчева-Туджарова: Радвам се, че хорове, които са били на нашия фестивал, не пропускат да дойдат поне още веднъж

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В дните от 6 до 10 юни т. г. Поморие ще бъде домакин на XV Международен фестивал на православната музика „Св. Богородица-Достойно есть“ – ежегодно събитие, обвързано с празника на чудотворната икона на Божията майка „Достойно есть“ на 11 юни.
След посрещането на иконата, фестивалът традиционно се открива с литийно шествие и водосвет пред красивия поморийски храм „Рождество на пресвета Богородица“. Събират се всички участници, гости и жители на черноморския град с надежда и радост да преживеят в следващите четири дни вълнуващи мигове със завладяващата източноправославна музика.

СнимкаВече 15 години най-мащабният хоров форум у нас успешно развива идеята за съхраняване традициите в православната музика, провокира създаването на нови, качествени образци с истинска стойност.

Негови организатори са община Поморие, Сливенската митрополия и настоятелството на храм „Рождество на пресвета Богородица“, а патрони на фестивала са Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий и г-н Иван Алексиев – кмет на община Поморие.
През 2018 г. празникът ще събере трима архиереи: НВП Сливенския митрополит Йоаникий, Старозагорския митрополит Киприан, председател на фестивалния секретариат и западно и средноевропейския митрополит Антоний.
„Трима митрополити на едно място, мисля, че не сме събирали, така че за нас ще бъде една голяма радост“, каза в интервю за предаването Cantate Jubilate музикалният директор на фестивала г-жа Йорданка Панчева-Туджарова, диригент на дамския хор „Благовестие“ в поморийския храм.

Внушителен, както винаги, е броят на участниците в трите категории: Православни църковни хорове (първа категория), Източно пеене (втора категория) и Смесени и еднородни хорове или вокални ансамбли (трета категория). По време на фестивалните дни певците и техните диригенти имат възможността да посетят едни от най-интересните исторически и културни паметници по българското Черноморие в района на Бургас, Поморие и Несебър.
„Надявам се, че в тези дни ще царува една атмосфера, изпълнена с дружелюбие и духовна радост от това общение. В храма ще се възнесат молитвени гласове, ще прозвучат старинни песнопения, песнопения на класици в църковната музика, както и творби на съвременни композитори, и много български творби естествено“, допълни г-жа Туджарова.
От разговора с нея в звуковия файл ще узнаете подробности за участниците – 30 на брой в тазгодишното фестивално издание и неговото специално посвещение.
„Емоцията е много по-голяма, когато имаш до себе си приятели“ – към тези думи на музикалния директор Йорданка Панчева-Туджарова се присъединява екипът на БНР, който ежегодно отразява събитието.

На добър час!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05