Предлагам на Вашето внимание музика от продукцията „Канзас сити“ – филм на големия американски режисьор Робърт Олтман (Robert Altman). Творбата на Олтман ни отвежда в годините около Голямата депресия, Сухия режим – времето, в което (колкото и странно да изглежда) джазът достига непознати дотогава нива на професионализъм, техника, разнообразие и експресивност. Тези години самият режисьор нарича „шизофренични“, защото цялата страна се тресе и е почти в руини.., а Канзас сити цъфти! И като реверберация на содомо-гоморовата енергия на това място се явява джаз изкуството, напук на шестващия отвратителен рефлекс на расизма. Сред развихрилия се черен пазар, престъпни структури и безброй хора на риска, създали перверзната връзка между политици и мафия, джазът се превръща в онзи феномен, който неусетно, по естествен път започва да притъпява сегрегацията, расовите предразсъдъци… Нещо повече, превръща се в социален и емоционален културен обединител. Разбира се, не можем да доловим дори и грам подобна патетичност в лентата на Олтман както и в т.н. саундтрак, музиката във филма, завладяваща зрителя, приобщавайки го към всичкото това добро-и-зло, което сякаш само един Олтман може да разкаже, покаже и внуши. И да ни накара да се чудим, ние ли живеем в онова време или то се е настанило при нас.., заедно с героите му, сред които срещаме диригента-пианист Бил Бейси (наречен по-късно Каунт), очарователната пианистка Мери Лу Уилиамс и други знайни и незнайни персонажи – участници (и) в нашата 60-минутна среща. Добре дошли сте.
четвъртък, 21 юни, от 23 часа
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg