Повечето български лечебни растения и билки се изнасят като суров материал извън страната, от което губи икономиката ни, предупреждават специалисти.
"Затова започва проект за изграждане на Център за "Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения", обяви координаторът му проф. Владимир Димитров.
В България има над 3500 висши растения и повече от 500 нисши растения и гъби, което я нарежда на едно от челните места в Европа по биоразнообразие на растенията. Проектът е фокусиран върху създаването на условия, които да стимулират преработването на лечебните растения в страната, като така ще се подкрепят земеделските производители. Ще има условия за разработване на зелени технологии и създаване на фитопродукти за медицински и козметични цели.
Центърът за компетентност има стратегия за партньорство с бизнеса в агробиосектора, производство на етерични масла и хранителни добавки. Проектът е на стойност близо 24 милиона лева, като европейското финансиране е 85 процента.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg