Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Кисьова – звездата от „сребърното поколение“

| обновено на 08.06.18 в 17:29
Снимка: bnt.bg
Този петък „Звездният експрес“ на програма „Христо Ботев“ ще предложи на слушателите вълнуващо пътешествие в атрактивната компания на една от най-прочутите представителки на родната класическа оперета, озарявала сцената на Държавния (днес Национален) Музикален театър почти четири десетилетия. На 3 юни се навършиха 90 години от рождението на Лиляна Кисьова – знаменитата каскадна субретка на музикалната ни сцена от втората половина на ХХ век. Тя си отиде тихо в началото на 2014 година след продължително боледуване. Днес превъзходната актриса е само спомен и легенда – легенда с повече от 70 роли и около 40 години на сцената. Години на упорит труд, себераздаване до край и... щастие. Защото, както самата тя неведнъж е казвала: „Аз бях един щастлив човек, защото животът ми беше в Оперетата!“. Името й е синоним на вихрена енергия, актьорско съвършенство, атрактивна музикалност, впечатляваща танцувалност и бляскаво остроумие. Аплодирана и обожавана в продължение на десетилетия, тя е оставила върхови постижения на сцената на Музикалния театър, които още се помнят и от еталонните ѝ записи. Сред най-ярките сценични превъплъщения на Лиляна Кисьова (много обичани и от самата нея) са Дениз от „Мамзел Нитуш“, Щаси от „Царицата на чардаша“, Лизистрата от едноименната оперета на Дендрино, Пепита от „Волния вятър“, Любаша от „Севастополски валс“, Лили Ванеси от „Целуни ме, Кейт“, Илайза Дулитъл от „Моята прекрасна лейди“, Янка от „Българи от старо време“, Станка от „Време за любов“. Последната ѝ коронна роля беше Цилика от „Царицата на чардаша“.
В „Звездния експрес“ припомняме не само тези и други нейни великолепни роли, а и последното ѝ интервю за Българското национално радио, направено от Румяна Каракостова специално за предаването „Фантомът на чардаша“ преди 15 години – през май 2003, по повод 75-ия ѝ рожден ден. („Фантомът на чардаша“ е предишното название на предаването „Звезден експрес“ на програма „Христо Ботев“ – единственото в българския ефир специализирано предаване за популярни музикалносценични жанрове).


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50