Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История и геополитика: Д-р Петър Берон за Българския преход и патриотизма

БНР Новини
Д-р Петър Берон в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Във връзка с 30-годишнината от създаването на Комитета за екологична защита на гр. Русе разговаряме с д-р Петър Берон за измеренията на безкрайния български преход и възможните перспективи пред България. Д-р Берон е един от най-неконвенционалните и атрактивни участници в политическите събития от последните 30 години. Роден през 1940 г. в семейство със забележителни национални традиции. По бащина линия е потомък и съименник на автора на Рибния буквар, а по майчина – на началник на Генералния щаб на армията от 20-те години на XX век. В същото време д-р Берон е голям български зоолог, изследовател на природата и пътешественик, посетил над 90 страни. Дълги години е директор на Националния природонаучен музей при БАН. Логично с началото на промените се включва в екологичното движение, запазвайки традиционните за семейството си патриотични убеждения.

Според Петър Берон СДС е изиграло своята роля, унищожавайки комунизма. Падането му от политическата сцена смята за естествен процес. „Кой си спомня сега за „Солидарност?“ – пита реторично той, макар „Солидарност“ никога да не е била политическа сила. За разрухата в селското стопанство, обаче обвинява тогавашния ръководител на СДС Жельо Желев. Макар да се определя като патриот, д-р Берон се обърква пред понятието консервативен, свързва го с Консервативната и екологична партия на Филип Димитров. Както се казва, заради Илия е намразил и св. Илия… Все пак той е впечатлен от резултатите, постигнати от страните с национално-консервативно управление, каквито са Унгария и Полша, но счита, че те са „други хора, друг народ“. В заключение д-р Берон препоръчва едно ново управление на страната да се държи достойно и не се превръща в просител на нечие благоволение или милосърдие, а да разчита на собствените си сили.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55