Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За наречията в българския език и за още нещо

Снимка: Венелина Попова

Парламентът отхвърли мониторинговия доклад за 2017 г. на правителството по Националната стратегия за интегриране на ромите. В отсъствие на вицепремиера Валери Симеонов, чийто ресор е интеграцията.
Три часа избраниците на народа са водили спорове около един единствен въпрос, а именно „Могат ли да се интегрират ромите?“ и едва ли е имало някой в залата, но и не част от  нея, да каже на българските парламентаристи, че така зададен въпросът е напълно непродуктивен, да не говорим, че е и дискриминационен. Ако уважаемите народни избраници бяха използвали местоименното наречие „как“ и го бяха поставили в началото на дискусионния въпрос, то в хода на дебатите би имало изключителна конструктивност, полезност и липса на съмнителна дискриминационност.
Уморително до втръсване бе да научим след дебатите в Парламента, най-вече от представителите на „Обединените патриоти“, че „дължината на моркова и тоягата трябва да бъдат еднакви“, реновиран цитат от г-жа Светлана, съпругата на Томислав Дончев, както и че някои си имал докторантка от ромски произход, а и да чуем йеремиев плач по миналото и строителните войски, даващи професия и работа на ромите. Да не говорим за коментарите, че интеграция на неинтегрируемото е нонсенс. И политическите нападки – кой повече и кой по-малко в годините от различните политически партии са участвали в процеса на интеграция.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32