Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майстори на клавира – втора част

Дейвид Фостър и Уилиам Бърд

Представяме ви музика от времето на английските изпълнители на клавир – вирджиналистите Уилиам Бърд (William Byrd), Джон Бул (John Bull), Орландо Гибънс (Orlando Gibbons). Независимо от разликата в нюансите тяхното изкуство е свързано с традициите при музиката за лютня, а и за орган. От репертоара на лютнята вирджиналистите взимат по-елементарни форми като обработка на песни и на танци, а с органа ги сродяват големите полифонични форми (фантазия, прелюдия). Известно е, че почти всички изпълнители на клавишни инструменти (чембало, виржинал и/или спинет) свирели и на орган! Дори често се е препоръчвало свиренето ту на единия, ту – на другия инструмент, за да не се губи специфичната техника на звукоизвличане.
Звучат и изпълнения на Дейвид Фостър (David Foster), групата „Скрити Полити“ (Scritti Politti), Томас Долби (Thomas Dolby), Румен Бояджиев, Джордж Дюк (George Duke). В тях личи как „кийбордистът“ борави с клавиатурите на близките до нашето време музикални инструменти и звукови системи, част от тях – станали легенди. Днес те продължават да съществуват физически, но са разпространени и във виртуален, софтуерен вид, благодарение на компютърните технологии. А те, легендите са: Mini Moog – D, Rhodes Piano, Hohner Clavinet – D 6, Kurzweil, PPG, Fairlight, Yamaha Grand Piano, DX 7, Roland Jupiter 8, Hammond B 3, Oberheim…

Вторник, 24 юли, от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15

Вечер с вокалното майсторство на Райна Кабаиванска

В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..

публикувано на 21.12.24 в 07:55