В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100 години от рождението на един сериозен и задълбочен български диригент - Емил Главанаков. Той посвети цялата си творческа кариера на музикалните състави на Варна - на симфоничния оркестър и оперния театър.
Емил Главанаков е роден в София на 9 юли 1918 г. Завършва Музикалната академия със специалност виола в класа на Стефан Сугарев. Свири в Царския симфоничен оркестър, а после и в Софийската филхармония до 1950 г. В същото време завършва тригодишния курс по дирижиране на гостуващия италиански маестро Едоардо де Веки.
Започва работа във Варна като втори диригент на новосъздадения симфоничен оркестър, а от 1956 г. става и негов главен диригент. На този пост остава до самата си смърт на 6 юни 1978 г. От 1952 подготвя музикално и ръководи някои от спектаклите на Варненската опера - в архива на БНР са останали записи на някои неговите постановки като „Бал с маски“ от Верди, “Юлска нощ“ от Парашкев Хаджиев - еталонни спектакли за театъра.
В Златия фонд на БНР са останали изказвания на Емил Главанаков и оценката на големия наш диригент Константин Илиев за работата на колегата му в беседата „За българското диригентска изкуство“ през 1981 година. Чуйте в звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg