САЩ поискаха от ООН да спре петролните доставки за Северна Корея. Вашингтон внесе в Съвета за сигурност на ООН документ, изготвен от американските разузнавателни служби, в който се посочва, че са засекли незаконно прехвърляне на петрол между кораби в открито море.
Съединените щати заявиха, че Северна Корея вече е надхвърлила годишния си лимит за внос на петрол и поискаха от ООН да нареди незабавно спиране на всички доставки в страната.
Вашингтон демонстрира своята решимост да продължи натиска спрямо Северна Корея като използва съществуващите икономически санкции, за да я накара да се откаже от ядрените си оръжия.
САЩ обвиниха страната, че нарушава санкциите на ООН за ограничение на вноса на преработен петрол чрез незаконно прехвърляне на петрол между кораби в открито море. В документ, внесен от Вашингтон в Съвета за сигурност на ООН, изготвен от американските разузнавателни служби, се твърди, че това се е случило поне 89 пъти през първите пет месеца на годината.
Според данните в доклада, цитиран от американските медии, дори ако танкерите са носили само една трета от пълния си товар, Северна Корея вече е надхвърлила годишната си квота от 500 000 барела.
В писмо, придружаващо доклада, Вашингтон иска от Комитета по санкциите да уведоми всяка страна в Организацията на обединените нации, че Северна Корея е извършила нарушение. Отправя се също искане към комисията да призове за "засилена бдителност" срещу опитите за заобикаляне на санкциите чрез прехвърляне на петрол от кораб на кораб - нещо, което е било запечатано на снимки, направени от разузнавателните служби на САЩ и Япония.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg