Песни, текстове и песенни стихове за времето и безкрайността има безчет. Ще се пишат и занапред, защото надеждата остава будна...
След време
Ние срещаме се всеки ден почти
и двама отминаваме се неми.
Това ли бяха нашите мечти?
Това ли бяха чувствата големи?
Нали решихме нашата любов
да бъде нещо малко по-различно?
Животът ли излезе по-суров,
или пък ние сбъркахме трагично?
А ти си все тъй светла и добра.
И аз в живота вярвам вдъхновено.
Ний същите сме. Но ако те спра,
ще ме посрещнеш вяло и студено.
Ний същите сме. Но ако ме спреш,
със поглед чужд и аз ще те отблъсна.
Събуди ли се старият копнеж,
ще стъпча всичко... Свършено е. Късно!..
О, неведнъж у себе си коря
туй наше равнодушие привидно
и денонощно в размисли горя,
и става ми за двама ни обидно.
В нас още дишат старите неща,
измамваме се, че сме нови хора.
Забравили сме тая простота,
с която кацат птиците на двора.
Радой Ралин, 1950
Поетът Радой Ралин създава стихотворението „След време“ през 1950 година. 40 години по-късно Кирил Калев за своя изпълнителски репертоар пише музика по думите на Ралин и така се появява една чудесна балада: песента на Радой и Кирил Калев „След време“.
В срещата ни в „Изпятата поезия” по националната програма „Христо Ботев” звучат текстове и песенна лирика от: Виктор Самуилов, Лео Фере, Тенко Славов, Живко Колев, Синди Лоупър, Петър Москов, Волен Николаев, Радой Ралин, Александър Петров.
----------------------------------------------------
„…Времето – вечният наш режисьор,
Времето, само, няма дубльор…“
Александър Петров, 1990
Неделя, 19 август, от 17.00 часа
По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..
Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..
"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..
Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg