Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За няколко автомобила повече

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Висшият съдебен съвет ще си купува коли с кожен салон в бежов цвят. Според медиите. Става въпрос за 13 автомобила. Досега съдебните началници се возят в коли малко над 5 години. Но може би не всички имат система срещу потегляне по наклон и сензор за дъжд. Новите с бежов интериор трябва да имат.
Общо ще се купуват и други коли за 2 млн. лв. Нищо в сравнение с разходите в системата с най-ниско доверие в обществото. И с едни от най-високите заплати. Бюджетни.
Членовете на Висшия съдебен съвет се избират и на квотен принцип. Политически. В последната българска Конституция е записано, че той повишава, премества от длъжност съдиите, прокурорите и следователите, налага дисциплинарни наказания. Т.е. определя професионалната и лична съдба на хората в системата. И на квотен, политически принцип. Иначе в цитирания основен закон чл.117 ал.2 подчертава, че съдебната власт е независима.
Тези дни съдийската колегия в Съвета обяви, че де факто не може да защитава независимостта на съдиите. Виновни са пак медии, които се ровят в интересни, според тях, решения на магистрати.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33