От днес официално започваме да живеем на екокредит, това каза Веселина Кавръкова – ръководител на българския клон на WWF, в предаването “Преди всички“ по "Хоризонт".
Една методика на Световната организация за екологичен отпечатък представя изчисление на това, което земята може да предложи като ресурс, поясни Кавръкова:
“Всичко, което приемаме за даденост идва от опазени екосистеми - почвено плодородие, регулиране на климата, всичко това, което имаме и приемаме за даденост, но всъщност идва от едни опазени екосистеми, които функционират добре“.
Тя уточни още, че “от 70-те години насам, все по-бързо започваме да изчерпваме ресурсите за годината. Сега през август вече сме изчерпали това, което земята може да ни предостави, и действително започваме да живеем на кредит".
"Не бих казала от следващите генерации, но и от самите себе си, защото темпът е толкова бърз, че ефектите от това ще започнат и в рамките на нашия живот", каза тя и допълни:
“По-бързото взимане от природата на това, което тя може да произведе - означава увреждане на екосистемите – на гори, на води, на океани и морета и съответно услугите, които идват от тях, няма да бъдат толкова качествени.“
На въпроса за мястото на България спрямо другите страни по потребление, тя разясни:
“Светът потребява много различно. Имаме държави, които са начело на класацията - като САЩ, които ползват ресурс като за пет планети. Има държави, които ползват под една планета, които са бедни, развиващи се страни, в които хората имат ограничен начин на живот. В Европа е малко по-умерено положението, но пак повечето държави използват повече от две планети. Ние в България все още сме под двете планети. Нашата консумация е към планета и нещо, но темпът расте, защото се развиваме бързо.“
Кавръкова изтъкна още, че роля има не само правителството, “но и всеки едни от нас - с това, което прави и избира да консумира“.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл:
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg