По традиция и тази година в Созопол се проведе международната семиотична школа на Югоизточноевропейския център за семиотични изследвания към Нов български университет. Този път тя обхвана темите за промените в общуването, културата, любовта и секса в епохата на интернет. В тазгодишното 23-то издание на школата участие взеха специалисти от цял свят, които изнесоха лекции и семинари по посочените теми. Сред международните лектори на събитието бяха проф. Кристиан Данебак от университета в Гьотеборг, който през последните 15 години активно изучава промените в психиката и в начините на общуване, настъпили вследствие на ежедневния досег с технологиите. Професорите Дарио Мартинели и Масимо Леоне, които са дългогодишни партньори на Центъра по семиотични изследвания, пък представиха своята семиотична перспектива по проблемите за общуването и любовта в интернет.
Друг акцент в тазгодишното издание на школата по семиотика беше и уъркшопът на Момчил Алексиев, посветен на виртуалната реалност и нейното навлизане във всекидневния живот. Самият Момчил Алексиев се занимава с реализацията на VR филми, като много от тях вече са били представени на редица фестивали. Как обаче се променят и в каква посока представите и разбиранията ни за любовта и секса в дигиталната епоха? Отговор дава проф. Кристиан Банков, организатор на школата.
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg