"Мога ли да се изпикая и на другата жаба?" Това е една от ключовите фрази, казани от героите на фичъра, който ще чуете в събота от 18.30. Тя обхваща не само централна ситуация в сюжета, но и цели директно в авторския маниер – просто се доближи до хората ненатрапчиво и нелешоядно и бъди добросъвестен подслушвач и кротък подстрекател в името на цeлостта и последователността на записаната случка. Документално студио представя Един ден, който промени живота ми от Таня Шахова и съм сигурна, че тези малки, фрагментарни и колоритни истории ще ви накарат да слушате с внимание какво ще стане по-нататък, защото искреността и изповедността в нейния минималистичен вариант са толкова рядко и ценно постижение на ежедневно претрупаното с гръмкост и свръхамбиции съвременно радио.
Таня си е свършила работата чудесно и един от тестовете за това е фактът, че 20 години след правенето на тези записи, те изглеждат точно толкова интригуващи и свежи, колкото и когато са правени. Документалната продукция е от 1998 г., времена, в които все още имаше изобилие на режисьорски труд в сградата на БНР, така че това е фичър с автор и режисьор, които, слава богу, работят в една посока.
Десислава Стоянова е режисьор и на много игрални постановки във фонда на Радиотеатъра и нейното умение да предаде вродената си деликатност на монтажното си творение тук е помогнала на онзи процес на изчистване и превръщане на теренния материал в лаконично-ценно повествование.
Колоритни герои с колоритен език и колоритни преживелици, които със сигурност ще предизвикат размисъл и задаване на въпроси към самия себе си. Един чудесен фичър отново в ефир.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg