Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на проф. Петко Радев

Вторник, 25 септември, от 19.20 часа в „Студио Музика“

БНР Новини
Снимка: архив

Концерт в памет на проф. Петко Радев бе изнесен на 3-ти септември в красивата зала на Областната управа в гр. Бургас. Концертът бе част от програмата на Лятната академия по изкуствата, където проф. Петко Радев в продължение на близо 10 години, всяко лято в Созопол или Бургас, раздаваше щедро своите знания и умения в изкуството на кларинета на млади музиканти на майсторските курсове по кларинет. Името и авторитета му като музикант привличат като магнит бъдещите кларинетисти, а когато имат възможност да усетят неговия педагогически талант и личен чар, посещаването на курса на проф. Петко Радев става задължително всяка година за мнозина от тях.
Най-хубавото на това музикално възпоменание, година след смъртта на големия музикант, е, че не бе в тесните колегиални отношения в самата Лятна академия, която има вече своя традиция, а беше замислено като достоен знак на почит към световното име на Петко Радев като кларинетист и музикант. По идея на Петя Великова, която създава и прави Лятна академия на изкуствата, и със съдействието на пианистката Мария Принц, бяха поканени да участват в концертната програма проф. Андрю Маринър, който преподава в Гилдхол скул в Лондон и е бил първи кларинетист на Лондонски симфоничен оркестър, потомствения соло кларинетист на Виенската филхармония – проф. Петер Шмидл, Деница Лафчиева, ученичка на проф. Петко Радев с престижни концертни изяви на международната сцена и вече преподавател в музикалната Академия Рихард Вагнер във Виена. И още един успешен ученик на проф. Петко Радев, който той лично представя на публиката преди пет години като свое откритие – Мариян Божидаров, в тийнейджърска възраст той е вече ученик на проф. Маринър в Лондон. Включването на флейтиста, проф. Георги Спасов, който всяка година е в ролята на музикален директор на Лятната академия и е един от най-дългогодишните колеги-партньори на Петко Радев, бе съвсем естествено. Това позволи и програмата да бъде още по-гъвкава, разнообразна в съчетанията на всички участващи, клавирният съпровод неизменно бе на Мария Принц. Нямаше „надсвирване“ между тези майстори на изкуството на кларинета, никой не се стремеше да получи повече аплаузи от публиката, усещането бе, че всички свирят пред духа на Петко Радев, поднасят му музикантската си почит и приятелски поклон. Събитието бе колкото импозантно, заради имената на участващите и местата, откъдето бяха долетели специално, толкова и интимно, естествено и човешко в стремежа да се преживее спомена за една голяма личност, която ни е напуснала неотдавна.
С документалните записи от концерта в памет на проф. Петко Радев на 3-ти септември в Бургас и с личните спомени и отношение към него на участниците в програмата, Студио „Музика“ ще отбележи годишнината от смъртта на един от най-големите кларинетисти в световен мащаб от своето време, чийто дълъг артистичен път е достоен за най-дълбок поклон. Обаянието, силата и красотата на личността му са вдъхновили няколко поколения български музиканти.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50