Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още няма мнозинство за приемане на конституционните промени в Македония

Снимка: БТА

Следващата седмица в парламента в Македония започва обсъждането на конституционните промени, произтичащи от договора с Гърция за името на страната.

Депутатите ще започнат дебата по текстове, отнасящи се до добавяне на определението Северна към името Македония и до териториалната цялост.

Все още няма яснота дали правителството на премиера Зоран Заев ще успее да осигури необходимото мнозинство от две трети от депутатите, за да бъдат подкрепени промените в конституцията, срещу които опозиционната ВМРО-ДПМНЕ продължава да е против. Нещо, което според вече бившия зам.-главен секретар на партията Петър Богойевски е необяснимо особено в момент когато страната има шанс да ускори развитието си. Той участва в дискусия, организирана от Европейския съвет за външна политика в София, посветена на българската и европейската гледна точка за допитването.

Петър Богойевски е на мнение, че и в момента обстановката в Македония след консултативния референдум остава поляризирана, а хората са разделени от въпроса трябва ли членството в НАТО и ЕС да преминава през промяна на името. Причина за това той вижда в кампанията, проведена срещу подписването на договора и преди референдума.

Именно разделението сочи като причина Богойевски и за невалидния референдум в резултат на недостатъчна активност на гласувалите.

Крайната дума за конституционните промени, с които се трасира пътят на Македония към ЕС и НАТО ще е на депутатите. И докато те дебатират за това кое е най-доброто за страната им решение, работата по започналия скрининг процес на преговорите с Европейския съюз продължава, каза за предаването „Събота 150“  Андрея Стойковски - член на преговорния екип на Скопие с Европейския съюз:

„Ако до скоро говорехме за Македония като за държава кандидат, сега вече работите са изместени. От юни месец вече има покана за преговори, движат се работите на техническо ниво, започна скрининг процеса, държавата се подготвя, за да отговори на изискванията. Македония започна да се движи в правилната посока“.

Според Стойковски приоритет остават темите, поставени от Брюксел, в които се настоява за провеждане на реформи: „Комисията каза, че е направено доста, но трябва да се направи още много.“

По отношение на бъдещето на Македония в ЕС той посочи: „Уверен съм, че мястото на Македония  е в Европейския съюз, в НАТО.“

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.