Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малки песни за големи асансьори

БНР Новини
Снимка: IRMA Records

Аз бих кръстила албума по друг начин. Точно наобратно: „Големи песни за малки асансьори“.
Защото надали в малките асансьори биха се побрали такъв звук, настроение, професионализъм и талант.
Разбира се, казаното по-горе е в рамките на шегата, но във всяка шега има доза истина. И в тази истина ще се убедите вие приятели на програма „Христо Ботев“, когато чуете предстоящите две издания на „Музикална мрежа“. В тях ще ви представя всички песни от поредния албум на италианския пианист, композитор, аранжор и продуцент Нерио Поджи, излязъл на музикалния пазар лятото тази година.
Няма как песните от този двоен албум да наречем „малки“, предвид големият талант и майсторство на плеядата музиканти, работили за реализирането му.
Не за първи път ви представям продукция на римския музикант Нерио „Папик“ Поджи, тъй като се превърнах в страстен негов почитател. Почитател обаче, слабо изразява възхитата от музиката, която създава, нека по-скоро се нарека – ценител, защото може би най-добре приляга на моя музикален вкус, обхващащ стиловете поп, джаз, фънк, соул, боса нова, ритъм енд блус, фюжън, ню джаз.
Ценител не само на него, а и на целия му екип от музиканти.
Сред тях са италианските певци Алан Скафарди, Ели Бруна, Франческа Граменя, Дагмар Сегбърс, Френки Ловекио, Ерика Шерлин, Ида Ландсберг, Марта Капони, Летиция Либерати, Сара Галимберти, Френки Пърл, Сара Галимберти,  Уолтър Ричи, Симона Бенчини, Надя Страча, Алесандро Питони, Алекс Самарини от групата The Tree Gees – който вече ви представих в миналото издание на „Музикална мрежа“.
Специално поканените международни гост певци са: Сара Джейн Морис – Англия и Андюз от Съединениет щати, участвал в последния албум на  австрийския музикант Паров Стелар, роденият в Англия с ямайски корени певец и саксофонист Кен Бейли и легендарният соул певец Рони Джоунс.
В този двоен албум ще чуем и солиращите джаз музиканти: Фабрицио Фоджа - пиано, Алфредо Бокикио - китара, Масимо Гера - тромпет, Джузепе Миличи - хармоника, Фабио Тулио - саксофон, Сарпай Йозчагатай – флейта, Амброджо Фриджерио – тромбон, басистите Паоло Дерико, Алесандро Санна, Пиерпаоло Раниери, Франческо Пулизи, барабанистите Симоне Талоне, Марко Ровинели, Алесандро Пицония, Джани Полимени, Франческо Пулизи и разбира се самият Нерио „Папик“ Поджи – фендер, клавинет и синтезатори.
Освен авторските композиции на Нерио Поджи, ще се насладим и на аранжиментите му на познати музикални теми като Borsalino от едноименния итало-френски филм от 1970-та г.с колосите Делон и Белмондо, One hundred ways от албума „The Dude“ на Куинси Джоунс и на други музикални изненади.
През последните две години съм имала честта да ви представя някои от предишните му албуми като "Cocktail Mina", "Sounds For The Open Road", "Cocktail Martino", "Papik Smooth Experience" и "84 King Street" със създаденият от него The Soultrend Orchestra.
С интерес следя и очаквам всяка негова нова продукция, ето защо вдъхновена  от този нов албум, ще ви представя всяка една песен без изключение.
И така уважаеми слушатели, излезте от асансьорите и намерете по-подходящо място, където да чуете тези песни, които ще ви донесат приятни емоции и настроение. А за ценителите -  повече от удоволствие.
Заповядайте!

Слушайте в две поредни издания на "Музикална мрежа" на 18 и 25 октомври от 11 ч. по програма "Христо Ботев" на БНР





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45