Иван Маринов - диригентът, композиторът, педагогът, човекът! На 17 октомври той щеше да навърши 90 години, на него посвещаваме съботната вечер. По подобие на емблематичните имена в българската култура и Иван Маринов оставя след себе си многобройни записи на симфонични и оперни творби, спомени от срещи с велики личности от световния музикален и културен живот, от контакти с прочути изпълнители, както и със студенти – бъдещи звезди. Един от неговите ученици - Левон Манукян, споделя в интервю за БНР: „Много знаеше, много можеше и имаше желязната психика… Разговорите и споровете с него, които продължаваха по 7-8 часа, ме научиха на много неща – на психология към оркестър, на поведение, на издръжливост…“
Иван Маринов създава своя музика, но и застава начело на много оркестри у нас и в чужбина. Голяма част от живота си той посвещава на Нейно височество Операта - и в това може би няма нищо чудно, като се има предвид че майката на диригента е прочутата българска певица Цветана Дякович.
В предаването ще чуем един от най-добрите записи, реализирани под палката на Иван Маринов – операта „Иван Сусанин (Живот за царя)” на Михаил Глинка.
(Съдържание на операта)
Дълго време Михаил Глинка иска да напише опера и едва след завръщането си в Петербург след обучение в Берлин събира сили да пристъпи към осъществяването на своя замисъл. Известният руски поет В. А. Жуковски му дава идеята за саможертвата на селянина Иван Сусанин и предлага да напише либретото. Ръководството на Мариинския оперен театър обаче препоръчва на Глинка приближения на двореца поет барон Георгий фон Розен (1800-1860). Така написано либретото не е с висока художествена стойност, но на пръв план изпъква подвигът на селянина герой. Глинка работи с въодушевление над операта си и я завършва в клавир през пролетта на 1836 г. Преди началото на репетициите получава нареждане от ръководството на театъра за промяна в заглавието и така оригиналното „Иван Сусанин“ е заменено с „Живот за царя“. Премиерата е на 9 декември същата година. Операта впечатлява прогресивно настроената интелигенция в Петербург. Но за дворянството това е „файтонджийска“ музика - няма как да се преглътне дързостта на благородника Глинка, който изкарва мужици като герои на сцената! Днес бихме казали, че с „Живот за царя“ започва нов етап в руската музика, а творбата е обичана не само от руската публика и е важна част в съвременния оперен репертоар. До Октомврийската революция „Иван Сусанин“ се играе като „Живот за царя“. По-късно съветският поет Сергей Городецки преработва основно либретото и в тази си редакция операта се изпълнява за пръв път в Болшой театър в Москва през 1939 г.
Изпълнителски състав:
Иван Сусанин, селянин от Домнино – Никола Гюзелев,бас
Антонида, негова дъщеря – Елена Стоянова, сопран
Ваня, 12-годишно момче, осиновено от Сусанин – Христина Ангелакова, мецосопран
Богдан Собинин, опълченец, годеник на Антонида – Румен Дойков, тенор
Руски воин – Николай Стоилов, бас
Полски пратеник – Ангел Петков, тенор
Сигизмунд III, полски крал – Димитър Станчев, бас
Хор и оркестър на БНР
Диригент – Иван Маринов
Слушайте "На опера в събота" от 20.00 ч. по програма "Христо Ботев" на БНР
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg