Скулптурата „Бронзова къща“ на Пламен Деянов беше официално открита на площада, на който преди 20 години беше разрушен Мавзолея на комунистическия вожд Георги Димитров в София. За тези години „Бронзовата къща“ е първото по-мащабно произведение на съвременното изкуство, което се инсталира в публична градска среда в България. 300 хиляди евро струва реализацията му в центъра на столицата, като парите са осигурени от различни спонсорства и откупки на произведения на автора. „Бронзовата къща“ е подкрепена от Република Австрия. Столична община осигурни основата и осветлението. Преди София, проектът е представян в различни фази и форми – в над 30 самостоятелни изложби на Деянов в музеи по света и в над сто други участия в музеи и галерии като „Жорж Помпиду“ в Париж, „Мома“ в Ню Йорк, Музея на съвременното изкуство в Токио и редица други. Като всяко значимо произведение на съвременното изкуство „Бронзовата къща“ успя да създаде дискусия в обществото. Замисленият за София от автора проект беше трансформиран и забавен във времето заради различни обстоятелства свързани с техническите му характеристики и липсата на установен и ясен регламент за експониране на съвременно изкуство от подобен мащаб в публична среда. Този процес породи и конфликт между автора и общината, но в крайна сметка, произведението днес е обект на постоянния интерес на жителите и гостите на столицата. По повод официалното откриване на „Бронзовата къща“ в понеделник разговаряхме с автора Пламен Деянов.
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч. Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg