Оперетата „Цветето от Хавай“ на Пал Абрахам с либрето от Емерих Фьолдес, Алфред Грюнвалд и Фриц Льонер-Беда беше австрийската премиера на реконструиранатаверсия това лято на Лехар-фестивала в Бад Ишъл. Точно с тази творба откриха оперетния фестивал тази година на 14 юли в конгресната и театралната зала на града. Известното и пъстрото ревю на Абрахам е една бърза смесица от големи оперетни мелодии, степ-танц и джазови звуци, и грабна публиката в едно пътуване-мечта на остров Хавай и в Монте Карло. „Цветето от Хавай“ е едно диво и страстно приключение с много чувство и ритъм, които завладяват сърцето. А евъргрийн-и като „Имам кукла на дивана“, „Ти прекрасна перла на южния океан“, „Един рай на морския плаж“ и „Какво търси джентълменът в джунглата?“ са донесли световна слава на творбата. До този момент оперетата не е била изпълнявана в Бад Ишъл. Постановчик на „Цветето от Хавай“ беше художественият ръководител на фестивала Томас Енцингер, а хореографията беше поверена на Рамеш Наир. В постановките до началото на септември участваха много звезди от шоу-бизнеса и оперетния небосклон като: Рамеш Наир (познат като „индиеца“ от рекламния свят и от телевизионното предаване „Денсинг Стар“), Сузана Хиршлер (кабаретна звезда и позната също от „Денсинг стар“), Зиглинде Фелдхофер, Рене Румполд, Нина Вайс и много други. Пресата не остана безучастна към успеха на оперетата. Така списанието „Оперен свят“ написа: „С «Цветето от Хавай» повя един силен градски бриз през Бад Ишъл, което се дължи на постановчика Томас Енцингер. Продукцията може да бъде определена като без задръжки приповдигната, с бясно темпо и сантиментално-мила.“ Вестникът „Залцбургски новини“ написа: „"Цветето от Хавай" от Пал Абрахам се превърна след три крещящо цветни часа в един голям успех“. „Човек трябва да види и чуе "Цветето от Хавай"“, допълни „Кроненцайтунг“. „Една шарена, подправена с екзотичност и перфектно инсценирана оперетна вечер, която в същото време ни кара да се замислим, но и ни показва, какъв потенциал се крие в жанра на оперетата, когато нещата се подхванат правилно. Напред към Бад Ишъл!“, обобщи ежедневникът „Горноавстрийски новини“. И радио „Байерн класик“ не беше скромно в похвалните слова: „Томас Енцингер открива в своя ишълски дебют директния, чувствения контакт със съвременността. Този контакт е важен не само за постановката, но и за целия фестивал, понеже Ишъл винаги е бил един жив център на оперетата, а не музей.“ Наградата на „Байерн класик“ за месец юли тази година за най-добра оперетна постановка беше връчена именно на „Цветето от Хавай“ в Бад Ишъл.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg